Strona główna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Latanowicz
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Strona główna wikipedii rodziny Latanowicz...)
Linia 11: Linia 11:
 
Przeczytaj historię rodziny [[Goldmann]], której losy zbiegły się w okolicach 1900 roku dzięki małżeństwu [[Latanowicz Julian,s.Józefa I5|Juliana Latanowicza]] oraz Marii Goldmann.
 
Przeczytaj historię rodziny [[Goldmann]], której losy zbiegły się w okolicach 1900 roku dzięki małżeństwu [[Latanowicz Julian,s.Józefa I5|Juliana Latanowicza]] oraz Marii Goldmann.
  
Wkrótce przeczytasz obszerną historię rodziny [[Latanowicz]] z uwzględnieniem podziału na największe gałęzie od XVII do XIX wieku.
+
Jeżeli masz pytania lub jakieś informacje, napisz: marek@latanowicz.pl
 +
 
 +
Tutaj przeczytasz obszerną historię rodziny [[Latanowicz]] z uwzględnieniem podziału na największe gałęzie od XVII do XIX wieku.
 +
 
 +
W Wielkopolsce żyje obecnie najwięcej osób noszących nazwisko Latanowicz. W ustnych przekazach dotyczących rodziny Latanowicz zawsze powtarza się stwierdzenie, że pochodzimy z Litwy i z Wielkopolski. Zakładając, że rodzice mówili swoim dzieciom, a dzieci z kolei swoim dzieciom, że pochodzą z Litwy, można założyć, że jest to całkowita prawda. Tak przekazywana przez pokolenia informacja wydaje się być prawdziwa. Należy jednak pamiętać, że dla ludzi żyjących w XXI wieku Litwa kojarzy się niewielkim państwem europejskim nad Morzem Bałtyckim położonym na północny wschód od Polski. Tymczasem Litwa w interesującym nas okresie, a więc w XVII i XVIII wieku obejmowała tereny obecnej Białorusi i nawet Ukrainy. A więc to stamtąd prawdopodobnie pochodzi nasz protoplasta. Świadczyłaby o tym też końcówka nazwiska „icz”, ale niekoniecznie.  Pochodzenie nazwiska Latanowicz genealogowie łączą z latem. Wprawdzie większość nazwisk w XVII powstawała od wykonywanego zawodu, wyglądu lub innych określeń, które często po bardzo wielu latach i przekształceniach, przybierały bardzo rożne formy. W przypadku nazwiska Latanowicz może najprościej byłoby powiedzieć że to jest ktoś „nowy”, który pojawił się „latem”. Przybyszów często określano mianem „nowy” czyli później mógł to być Nowak, Nowicki, Przybylski itp. Dziwne jest to, że w pierwszym znanym zapisie dotyczącym Latanowiczów  podany jest zawód, a nazwisko dopisano później. Textor, zawód naszego Matthiasa to po polsku sukiennik, ale nie od zawodu w tym przypadku powstało nazwisko. Również końcówka nazwiska „icz” raczej nie występuje w innych nazwiskach tworzonych w regionie.                                                                                           
 +
W księgach urodzeń, a właściwie są to księgi chrztów parafii Dolsk, gdzie znajdujemy  pierwsze zapisy dotyczące Latanowiczów, brak jest wpisu o dacie urodzenia pierwszego ze znanych Latanowiczów – Matthiasa (Macieja). Może dlatego, że istniejące księgi chrztów zaczynają się od 1701 roku. Brak także daty urodzenia żony Matthiasa – Susanny. Daty urodzeń Matthiasa i Susanny są więc określone na podstawie aktu zgonu, w którym zapisano wiek zmarłego. Ponieważ w tamtych czasach wiek człowieka określano nie na podstawie dokumentów, ale raczej zgodnie z tym, co pamiętają ludzie, więc data urodzenia wyliczona w ten sposób może być bardzo niedokładna. Na pewno jednak były to lata 1685 do 1695. Imiona zapisywano w księgach po łacinie i w takiej formie przedstawiamy je w tej historii. Jest to o tyle uzasadnione, że imię Matthias w tamtych czasach można było tłumaczyć jako Maciej, ale równie dobrze jako Mateusz. Matthias i Matthaeus były stosowane naprzemiennie. Takich przykładów z tamtych lat mamy więcej. Ostatecznie więc nie jesteśmy pewni, czy nasz pierwszy znany przodek miał na imię Maciej, czy Mateusz.
 +
 
 +
 
  
  
Linia 21: Linia 28:
 
- [[miejsca|miejscach]]<br>
 
- [[miejsca|miejscach]]<br>
  
Jeżeli masz pytania lub jakieś informacje, napisz: marek@latanowicz.pl
+
 
 
----
 
----
  

Wersja z 19:41, 5 lis 2018

Strona główna wikipedii rodziny Latanowicz...

Informacje Rodziny Latanowicz - czyli miejsca, ludzie, fakty

Rodzina Juliana Latanowicza
Rodzina Latanowicz pochodzi z Polski zachodniej. Obecne informacje odnoszą się do Dolska, Jaraczewa i okolic. Przekazy ustne mówią o pochodzeniu z Litwy. Trzeba pamiętać jednak, że w siedemnastym wieku Litwa obejmowała także teren obecnej Białorusi a nawet częściowo Ukrainy, a historia rodziny zaczyna się w 1690 roku.

Masz przodka o nazwisku Latanowicz i chcesz się dowiedzieć czyim jesteś potomkiem, kliknij przodkowie

Spis osób o nazwisku Latanowicz i związanych z tym nazwiskiem: indeks nazwisk

Przeczytaj historię rodziny Goldmann, której losy zbiegły się w okolicach 1900 roku dzięki małżeństwu Juliana Latanowicza oraz Marii Goldmann.

Jeżeli masz pytania lub jakieś informacje, napisz: marek@latanowicz.pl

Tutaj przeczytasz obszerną historię rodziny Latanowicz z uwzględnieniem podziału na największe gałęzie od XVII do XIX wieku.

W Wielkopolsce żyje obecnie najwięcej osób noszących nazwisko Latanowicz. W ustnych przekazach dotyczących rodziny Latanowicz zawsze powtarza się stwierdzenie, że pochodzimy z Litwy i z Wielkopolski. Zakładając, że rodzice mówili swoim dzieciom, a dzieci z kolei swoim dzieciom, że pochodzą z Litwy, można założyć, że jest to całkowita prawda. Tak przekazywana przez pokolenia informacja wydaje się być prawdziwa. Należy jednak pamiętać, że dla ludzi żyjących w XXI wieku Litwa kojarzy się niewielkim państwem europejskim nad Morzem Bałtyckim położonym na północny wschód od Polski. Tymczasem Litwa w interesującym nas okresie, a więc w XVII i XVIII wieku obejmowała tereny obecnej Białorusi i nawet Ukrainy. A więc to stamtąd prawdopodobnie pochodzi nasz protoplasta. Świadczyłaby o tym też końcówka nazwiska „icz”, ale niekoniecznie. Pochodzenie nazwiska Latanowicz genealogowie łączą z latem. Wprawdzie większość nazwisk w XVII powstawała od wykonywanego zawodu, wyglądu lub innych określeń, które często po bardzo wielu latach i przekształceniach, przybierały bardzo rożne formy. W przypadku nazwiska Latanowicz może najprościej byłoby powiedzieć że to jest ktoś „nowy”, który pojawił się „latem”. Przybyszów często określano mianem „nowy” czyli później mógł to być Nowak, Nowicki, Przybylski itp. Dziwne jest to, że w pierwszym znanym zapisie dotyczącym Latanowiczów podany jest zawód, a nazwisko dopisano później. Textor, zawód naszego Matthiasa to po polsku sukiennik, ale nie od zawodu w tym przypadku powstało nazwisko. Również końcówka nazwiska „icz” raczej nie występuje w innych nazwiskach tworzonych w regionie. W księgach urodzeń, a właściwie są to księgi chrztów parafii Dolsk, gdzie znajdujemy pierwsze zapisy dotyczące Latanowiczów, brak jest wpisu o dacie urodzenia pierwszego ze znanych Latanowiczów – Matthiasa (Macieja). Może dlatego, że istniejące księgi chrztów zaczynają się od 1701 roku. Brak także daty urodzenia żony Matthiasa – Susanny. Daty urodzeń Matthiasa i Susanny są więc określone na podstawie aktu zgonu, w którym zapisano wiek zmarłego. Ponieważ w tamtych czasach wiek człowieka określano nie na podstawie dokumentów, ale raczej zgodnie z tym, co pamiętają ludzie, więc data urodzenia wyliczona w ten sposób może być bardzo niedokładna. Na pewno jednak były to lata 1685 do 1695. Imiona zapisywano w księgach po łacinie i w takiej formie przedstawiamy je w tej historii. Jest to o tyle uzasadnione, że imię Matthias w tamtych czasach można było tłumaczyć jako Maciej, ale równie dobrze jako Mateusz. Matthias i Matthaeus były stosowane naprzemiennie. Takich przykładów z tamtych lat mamy więcej. Ostatecznie więc nie jesteśmy pewni, czy nasz pierwszy znany przodek miał na imię Maciej, czy Mateusz.




Strony można ogólnie sklasyfikować jako strony o:

- osobach
- miejscach




Praktyczne porady:
Każda zmiana jest śledzona w "historii zmian" i "ostatnie zmiany".
Oczywiście hasła można linkować np. Jaraczewo, Dolsk.
[tutaj|http://pl.wikibooks.org/wiki/MediaWiki_w_obrazkach/Wersja_do_druku] jest fajna instrukcja do mediawiki jak to używać.