Latanowicz Martinus (Marcin),s.Mathiasa I1

Z Latanowicz
Skocz do: nawigacja, szukaj

I224 Najstarszy syn Matthiasa (Macieja) - Martinus (Marcin) urodzony 8 listopada 1812 roku w Dolsku, z zawodu rzeźnik, ożenił się w 1837 (8 maja) roku w Gostyniu z Bibianną Woziwodzką (urodzoną 24 października 1820 roku w Gostyniu) córką Jana i Rozalii z domu Kunstowicz i z tego małżeństwa urodziły się trzy córki.

Najstarsza Francisca urodziła się 5 marca 1838 roku w Gostyniu i przeżyła 16 lat, gdyż zmarła na gruźlicę 11 marca 1854 roku.

Druga córka - Antonina Józefa urodzona 13 czerwca 1839 roku w wieku 28 lat wyszła za mąż za Ignacego Winowicza. Był to 1868 rok. Nie znaleziono żadnego potomstwa tej rodziny, jak również nie znamy daty śmierci Antoniny Józefy. Jej małżonek Ignacy Winowicz zmarł w wieku 57 lat (25 grudnia 1897 roku) we Wschowie.

Trzecią córką Marcina i Wiktorii z domu Nikulskiej była Clementina (Klementyna) Bibianna. Urodziła się również w Gostyniu 7 listopada 1842 roku. W wieku 26 lat została żoną szewca Teodora Arlta. Doczekali dziewięciorga dzieci (siedmiu synów i dwóch córek). Teodor zmarł w 1892 roku w wieku 51 lat. Nie znamy daty zgonu Klementyny.


Niestety życie Bibianny z domu Woziwodzkiej, żony Marcina Latanowicza trwało bardzo krótko bo zaledwie 26 lat. Zmarła w Gostyniu 9 marca 1846 roku (na gruźlicę). Najstarsza córka Franciszka miała 8 lat, młodsza Antonina - 7 lat, a najmłodsza Klementyna zaledwie 2 lata. Jej mąż - Marcin był wdowcem przez 17 lat i w tym czasie utracił także najstarszą z córek - Franciszkę, która zmarła w wieku 16 lat. Marcin zginął podczas powstania styczniowego w walce pod Ignacewem koło Konina. Było to 8 maja 1863 roku.

A oto fragment książki „Powstanie styczniowe widziane z Kórnika” autorstwa Jacka Kowalskiego:

Wkrótce oddział Taczanowskiego musiał cofnąć się przed nadchodzącym generałem Brunnerem. Brunnera powstrzymano wprawdzie pod Kołem (wiemy, że miał tu walczyć Węclewicz), ale pojawiła się kolejna rosyjska kolumna majora Mikołaja Krasnokutskiego. W dniu 8 maja w lesie pod kolonią Ignacewo, pomiędzy Sompolnem a Ślesinem, doszło do znanej bitwy z połączonymi siłami Rosjan. Walczyli tu Węclewicz i Kryszkiewicz, poległo kilku mieszkańców Śremu i okolic, między innymi Marcin Latanowicz z Dolska i Antoni Wojciechowski z Małachowa pod Dolskiem.